Review of the exhibition “Slash: Between Normative and Fantasy”

During the exhibition Slash: Between Normative and Fantasy, Irish voters voted for gay marriage legality and, after a month, the highest court in the United States legalized same-sex marriage in all states.

Kaspars Vanags’ exhibition invited a range of artists to participate from both Latvia and foreign countries. The first floor where a cube standing on stilts combines the work of Tom of Finland (real name Touko Laaksonen) with Latvian illustrator Edgars Ozolins whose drawings and sketches are known since Soviet times. Both artists’ works, to a certain extent, are in confrontation with each other, Ozoliņa sketches cover the cube wall on the outer edge, while Tom of Finland works are inside – they can only seen through a diagonal stripe window or by crawling under the lower part of the wall. Not only a kind of architectural game, but also a choice to connect these two artists is a quite original way considering in particular the historical contexts.

18623

INGA MELDERE, Blaumana Room, 2015

Tom of Finland darbu vēsturiskais fons un konteksts ir cits nekā Ozoliņa ilustrācijās. Miesās uzpumpētie, ādās vai lateksā ietērptie milzu tēviņi ar uzbudinātiem locekļiem ir Touko darbu galvenā tēma. Fantāziju objekts, tāpat kā latviešu autora darbos, ir jebkurā gadījumā tāls un nepieejams, tomēr atšķirība ir tajā, kuru šīs fantāzijas uzrunā un uz ko tās vēlas iedarboties. Tātad auditorijā. Ja Touko darbi 70. gados bija zīmīga geju meinstrīma pornogrāfijas daļa, ar laiku kļūstot par šīs subkultūras neatņemamu klišeju, tad Ozoliņa ilustrācijas, īpaši Zentas Ērgles darbos, veidoja stereotipu kaudzi veselai paaudzei. Tie uzbūra ainas ar puiku un meiteņu pasaulēm un visu, kas no tā izriet – kā jāizskatās un kā jārīkojas. Šā brīža nacionāli konservatīvā spārna paaudze, kura Saeimā asi iestājas par ģimenes vērtībām un tikumības likumu, visticamāk, ir uzaugusi tieši ar šīm ilustrācijām.

COMPLETE ARTICLE IN LATVIAN BY MAY RUDOVSKA
satori_logo

Share

Leave a Reply